responsiv
Logo - Půjčka před výplatou

Žijete od výplaty k výplatě? Jak nejlépe vyjít?

Od výplaty k výplatě žije podle průzkumu až třetina obyvatel Česka. Existuje několik způsobů, jak nakládat s penězi, abyste zvládli vytvořit menší finanční rezervu. Jak ušetřit peníze a nenechat se zaskočit nenadálými výdaji? Možná už nebudete půjčku před výplatou nikdy potřebovat.

Tip č. 1 – Zpřehledněte své finance

Základem je získat kontrolu nad rodinným rozpočtem. Zaměřte se na to, za co utrácíte. Napište si do dvou sloupců všechny příjmy a výdaje, například kolik utratíte za bydlení, potraviny, drogerii, oblečení a cestovné. V případě potřeby se snažte výdaje snížit a uspořenou částku si odkládejte stranou.

Tip č. 2 – I malé úspory mají smysl

Odborníci doporučují odkládat si alespoň 10 % z platu, ale každá stokoruna se počítá. Nastavte si trvalý příkaz a po výplatě si zašlete peníze na spořicí účet nebo si určitou částku odkládejte do obálky. Buďte disciplinovaní a na tyto peníze nesahejte. Ušetřené peníze použijte jen v případě nouze.

Tip č. 3 – Žijte hospodárně

Nejprve zrušte všechny kreditní karty u bank a nebankovních společností a uzavřete svůj kontokorent. Zkontrolujte své výdaje za telefonní paušál a energie, a zda byste nemohli u jiného poskytovatele ušetřit. Nepopojíždějte autem pár stovek metrů a choďte raději pěšky. Odnaučte se kouřit, nakupujte podle seznamu a prodejte nepotřebné věci.

Tip č. 4 – Porovnávejte nabídky

Chcete změnit dodavatele, sjednat si pojištění, objednat si dovolenou, zřídit si půjčku nebo koupit nový spotřebič? Udělejte si čas na porovnání jednotlivých nabídek a přečtěte si recenze ostatních klientů. Využijte chytré srovnávače na internetu a nekupujte první věc či službu, na kterou natrefíte.

Tip č. 5 – Dejte STOP impulzivním nákupům

Ve velkých obchodních centrech můžete utratit více, než jste zamýšleli. Naučte se sebekázni a nenechte se zlákat výhodnými slevami věcí, které ve skutečnosti nepotřebujete. Zbytečně si nepůjčujte a snažte se na novou elektroniku našetřit. Jestliže máte dluhy, odložte všechny nedůležité výdaje a splaťte své závazky.

Vloženo: 5 ledna 2018